neljapäev, 28. märts 2019

IT proffi eugeenika (ITSPEA VIII nädal)

    Milline võiks olla üle kõige IT proff. Millised oskused ja iseloomujooned tal peaks olema, et ta sobiks IT proffide valitud seltskonda. Kas ta peaks oskama kõiki programmeerimise keeli, lõpetanud mõne väärilise ülikooli doktori tasemel, väga seltskondlik, väga hea suhtlemis oskusega, kõrge tasemelise loogikaga? Inimene, kes leiaks igale probleemile lahenduse? Ma arvan, et iga ettevõte oleks rahul sellise überITmensch'eniga. Sellist üli it proffi vist vaevalt leidub? Mina pole vähemalt pole sellist kohanud, mis muidugi ei tähenda, et sellist inimest polegi olemas, paljukest ma ikka neid kohanud olen.
   Aga kõigi programmeerimise keelte oskuse saaks kohe kindlasti sügava kahtluse alla panna. Ei tea, kas keegi on üldse kõik kokku lugenud, aga Wikipedia andmetel on neid ikka päris palju ja ei usu, et seal ka kõik keeled kirjas on.
    Samas IT maailmas on nii palju erinevaid ametikohti, projekte, meeskondade tavasid jne, et neid kõiki ühtede joontega määratleda ei saakski. Näiteks projekti juht ei pea olema samasuguste oskustega kui progeja ja vastupidi. Sama ka teiste ametikohtadega. Erinevad projektid vajavad erinevaid oskusi, et kui ühes projektis on oskused tipptasemel ja oled hinnatud töökaaslane, siis teises võib olla hoopis teised töövahendid ja lähenemine, et võib ka täiesti algajana ennast tunda. Samasse kanti läheb ka meeskonnaga koostöö, ühte sobid hästi ja oled hinnatud, teises aga mitte alati arusaadavatel põhjustel ei suju kõik nii libedalt. Samas üks võimalusi ongi, et oled ühes sobilikus projektis, sobilikus meeskonnas hinnatud töötaja, aastaid... ja aastaid.. ja aastaid, aga elu on muutuv. Projekt muutub, meeskond muutub ja kui aastaid sai oldud hinnatud, siis ajaga võib selline hinnatuse tase ka muutuda.
    Minu arust peaksid tõelise proffi omadused olema üldisemad. Kindlasti õppimise võime peaks olema, et käia muutuvas ajas, muutuvate tehnoloogiatega kaasas. Kohanemisvõime, et erinevate projektide ja meeskondadega hakkama saada, siia alla läheks ka suhtlemis oskus ja inimestega läbi saamine ehk siis inimlikkus. Uudishimu, loogika ja pealehakkamine, et erinevaid probleeme lahendada. Niimoodi võikski juba hakkama saada ja teatud staatuse saada, ilma äärmustesse langemata.
    Aa jaa, ja veel on olemas paber, kas ülikooli diplomit, sertifikaati, tunnistust on vaja, et tõeline IT proff olla. See on selline kahe otsaga asi minu arust, ise olen alati ilma paberita hakkama saanud, kuigi tunnistan, et paberiga oleks nii mõnelegi tööle rutem löögile pääsenud. Samas see paber ei näita kõigi puhul haritust vaid jääbki vaid lihtsalt paberi tükiks, mis on saadud tuupides, pettusega või varastades. Samas oskused needki, millega omamoodi elus läbi lüüa. Aga peab tunnistama, et nii mõnedki hanked nõuavad seda paberi tükki. Et lisaks teistele vajalikele omadustele on ka paber üks soovitatav/vajalik asi, mis paha ei tee.

PS! Puhtalt professionaalsest huvist testin, kui lühikese jutuga täis punktid saab.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar