Paberkirjade saatmine on olnud sajandeid inimeste vaheliseks suhtlusvahendiks. Paberkirjade liikumiskiirus on ajas muutunud järjest kiiremaks, võrreldes mineviku aegade kuude- või nädalapikkuste ooteaegadega, aga kiiremaks, kui kiiremate transpordi vahendite liikumise kiirus seda ikka ei saa. Suhtluse kiirendamiseks otsiti alternatiive, telegraaf, telegramm, telefon (mitte nutitelefon). Paberkirjade kasutamist ei suutnud need märkimisväärselt piirata, seoses kas piiratud kättesaadavusega või kõrgema hinnaga.
Siis tuli e-post ja kirjasid ei pidanud enam päevade kaupa ootama. Juhul kui muidugi vastati, aga kirjade liikumiskiirus oli hoomamatu. Välismaale kirjade saatmine ja vastuse ootamine ei võtnud enam tohutult aega, välismaad nagu ei olnudki enam selles suhtes. Kas kirjutad kõrval asuvale inimesele või vastaspool maakera, eriti vahet ei teinud kirjade vahetuse kiiruse suhtes. Suhtluse muutis veel kiiremaks otsesuhtluskanalite tulek, erinevad messenger'id ja chat'id. Koos nutiseadmetega muutus suhtlemine praktiliselt reaalajaliseks. Kuni selleni välja, et näeb, kas vastaspool on sinu kirjutatut näinud ja kas ta kirjutab vastu.
Seoses arvutite ja nutiseadmete kättesaadavusele ning ülalnimetatud alternatiividele ongi paberkirjade saatmine vajunud unustusehõlma. Kindlasti võib olla erandeid, aga üldjuhul paberkirju enam eriti ei saadeta, kui siis vaid erilistel puhkudel või kaart mingiks tähtpäevaks. Kindlasti on ka kiires elutempos asi, et elektroonilised vahendid on eelistatumad. Kuigi tänapäeval paberkirjade liikumiskiirus on suurem kui aastaid/aastakümneid tagasi, siis asjade ajamiseks, päev või kaks tundub liiast, eriti kui saab kiiremini. Ka inimesele iseloomulikku laiskust, mis teeb ta samas uusi kergemaid lahendusi otsivaks, võib piirata paberkirjade saatmist. Üks asi on kirja kirjutamaine elektrooniliselt, kus saab jooksvalt parandusi teha ja piisab kirja saatmiseks Send/Saada nupule vajutamisest, kui teisalt peab hankima ümbriku, margi, paberi, töötava kirjutusvahendi ja pärast veel otsima postkasti, kuhu kiri panna.
Samas on ka tänapäeval põnev postkastist ümbrik leida, kui see ei ole just maksuametist.
PS! Mulle võib alati kirjutada paberkirju :)
Aastat 10+ tagasi kui oli kuum teema algkoolis käsitsikirjutamisest loobumine, sai õpetajate lehe kommentaariumisse suur tatipritsimine üles pandud käsitsi kirjutamise mõju kohta valge inimese ajude arenemisele. Kahjuks ei leidnud kiire googeldamise käigus.
VastaKustutaMuus suhtes kui tõesti tuleb KÄSITSI kirjutatud ürik minu postkasti... suuremat kaifi on raske leida pahatihti. Mainitud ürikute KÄSITSI koostamine on samuti... no lihtsalt midagi muud.
Siia väike irw: millal viimati käsitsi ja sulega varase gootika stiilis tähemärke paberile jätsid? ;-) (mõnus meditatiivne tegevus)
Eks see käsitsi kirjutamisest loobumine käib vist lainetena :) Aga gooti tähti viimati sai mõned aastat tagasi viimati tehtud :) aga endal kui notari juures öeldi, et nüüd kirjuta oma nimi kirjatähtedega nagu kolmandas klassis, siis pidi kül korra meenutama kuda see käis :D
Kustuta