neljapäev, 9. mai 2019

Kingitused kõige nõrgematele* (ITSPEA XIII nädal)

    Igapäevase arvuti ja nutiseadmete tava kasutajatena vaevalt oleme mõelnud, kuidas neid lihtsaid asju, mis me iga päevaselt teeme, saavad teha ka erivajadustega inimesed. Tunnistan ausalt, mina eriti ei olnud. Aga kui mõelda korra ja katsetada? Teha proovi näiteks minna silmad kinni uudiseid "lugema", "kuulata", kõrvad suletud, üldtuntud muusikakeskondadest muusikat, "kirjutada" kirju käsi kasutamata ja muud sellist.
    Ma ei olnud selliste asjade peale mõelnud kuni viimaste aastateni. Esimene kord, kui sellise asja peale mõtlesin oli siis, kui sõbral sattus nii õnnetult oks silma, et kaotas sellest silmast nägemise. Siis sai ise ka katsetatud kuidas üks silm kinni toimetada on. Ebamugav, aga saab hakkama ja erilisi abivahendeid ka arvuti kasutamiseks polnud vaja.
    Järgmine meelde jääv kokkupuude oli, kui pidin testima ühte üld kasutatavat desktop rakendust, kus oli nõue, et seda peavad saama kasutada ka vaegnägijad/pimedad. Nõue oli, aga ega selle peale väga mõeldud poldud. Ainuke võimalus seda sel ajal testida oli kasutades Windowsi enda Narratorit. Esimene mõte oli, et mina olen selle jaoks täielikult vale inimene, aga kuna tähtajad kukil, siis püüdsin anda oma parima. Põhi testimine/parandused käisid TAB ja ENTER klahvi funktsionaalsuse kohta. Tõsine probleem oli Narratori kõnest aru saada. Alguses mõtlesin, kuidas sellest üldse võimalik aru saada on, isegi inglise keeles, rääkimata eesti ja vene keelest. Ja pean tunnistama, et eks ma tegin sohki ka ikka alguses. Piilusin, mis teksti peale TAB klahviga liigutud oli ja kuulasin mis arvuti ütles. Aga peab mainima, et ajapikku enam väga kuvarit ei pidanud vaatama. Nii öelda hakkasin kõnest aru saama või siis jäi meelde. Ning kuigi lõpp tulemus ei olnud meist sõltumata kõige parem, just selle kõne süntesaatori poole pealt. Minu hinnang pole see kõige õigem, aga arvan, et rakenduse heaks sai tehtud kõik võimalik, et ka vaegnägijad/pimedad saaksid seda kasutada. Kahjuks pole saanud selle kohta kuskilt tagasi sidet. Ja isiklikult arvan, et selliseid funktsionaalsuseid peaks ikka sihtgrupp testima, mitte see, kes üritab simuleerida seda.
    Viimasemaid kokkupuuteid erivajadustega inimestele mõeldud süsteemidest oli üsna hiljuti. Tutvustati süsteemi, kus oli võimalik kuvari ekraanil kursorit liigutada silmadega. Alguses kõlas ulmena, mõningad aastad tagasi olekski vist täiesti ulmena kõlanud. Tänapäeval on küll olemas seadmed, mis reageerivad liigutustele, aga et silmadega saab kursorit liigutada, see oli esmakordne kogemus mulle. Põhimõtteliselt on seade, mis kalibreerib inimese silma iirised ekraaniga ja siis kursor liigub sinna kuhu silma vaade suunatakse. Lühidalt kirjeldades, näiteks Desktopil asuva kausta avamiseks, liikusid vastavasse lisa menüüsse, kus sai valida topelt hiire vasaku klahvi vajutamise ja suunasid pilgu kaustale. Selle peale avati kaust. Või siis sai samast menüüst valida klaviatuuri ja valida tähti ja sümboleid klaviatuurilt. Lisaks demoti ka rakendus, kus sai valida nii öelda lühi lauseid - "Soovin süüa", "Soovin juua", "Soovin õue" jne. Minu jaoks võis see olla põnev, aga paljude inimest jaoks võib see olla ainus suhtlusvahend välismaailmaga. 
    Kuigi arvan, et nii mõndagi rakendustest ja seadmetest ei tehta kingitustena erivajadustega inimestele, siis on ikkagist tänuväärne, et selles suunas aina enam liigutakse, et selliseid asju luuakse.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar