Eks kõigil ole olnud juhuseid, kus külastades mõnda mõnda infosüsteemi, kirutakse ja vannutakse miks on asjad tehtud keeruliseks. Ei leita kiirelt vajalikke asju, võib olla üldse loobutakse ja otsitakse teisi alternatiive. Mitte kõik süsteemid ei ole kasutaja sõbralikud või esmakasutamisel arusaamatud ja võivad soodustada valesid kasutamise kogemusi.
Olles ise pea kogu elu kasutanud rongi liiklust, siis tahaks natuke rääkida enda kasutuskogemusest seoses rongi aegade leidmisega. Kunagi aastaid-aastaid...aastaid tagasi oli see tüütu, läksid raudtee jaama ja kirjutasid endale teatud perioodiks rongi liikumise ajad ülesse, siis tuli aeg kui vagunisaatja jagas voldikuid rongi aegadega, ei mingit info süsteemi. Kui internet oli kättesaadavam, siis sai alguses selleaegse Elektriraudtee kodulehelt juba ise rongiaegade pdf alla laetud ja välja prinditud, koos vajalike rongi aegadega. Seda seni, kui tuli kodulehele juba funktsionaalsus, kus sai ise lähte- ja sihtjaama ja päevi valida. Välimuselt minimalistlik, aga minu mäletamis mööda tõhus. Eriti, kui juba nutitelefonid ka tulid, kuigi koduleht polnud mõeldud just nutitelefonidele, aga sellel ajal ei osanud paremat tahta ja käigult oli hea rongi aegu vaadata. Väike kuvatõmmis selleaegsest elektriraudtee kodulehest ja suunan Teie tähelepanu sellele, et see on Sõiduplaan:
Ja siis tuli Elron. Selleks ajaks oli mul endal rongi sõitu juba vähem, aga ikka juhtus vahest ja esimene kord, kui mul läks rongi aega vaja, sai guugeldatud "Elron", avanes pilt, mis avaneb siiani:
Kuna sõiduplaan oli minu arust see mida ma vajasin, siis sai muidugi see avatud. Ning sealt vaatas mulle vastu vana hea võimalus pdf alla laadida. Eesti mehe kombel sai näoga seina poole pöördutud ja vaikselt kurat öeldud, aga kuna alguses oli Elronil suuremaidki probleeme kui koduleht, siis saigi oldud selle teadmisega, et rongiaegade kuvamises on tagasiminek toimunud. Väga tüütu oli 5 tollisel ekraanil pdf'i libistada ja õiget rongi aega otsida, aga sai hakkama. Kasutades hiljemgi rongi teenuseid sai alati sisenetud läbi "Sõiduplaani" lingi lootes, et seal on midagi sarnast, kui oli varasemalt Elektriraudtee lehel. Sai vaadatud ka muud menüü punktid läbi, leidmata mida otsisin. Sain vaid konstateerida, et pdf'id meeldivad Elronile, mille kaudu oma infot kuvada, aga mis nuti telefonile tüütu. Kuni väga juhuslikult ükskord sai vajutatud või valitud elron.ee avaleht:
Ma nüüd ei tea kaua see funktsionaalsus oli olemas ja mina kasutasin ikka pdf'i, aga see võttis juba korralikult vanduma küll, sest avaleht oli üks ainsamaid menüü punkte mida ma ei vaadanud. "Avastanud" selle võimaluse ja olles rõõmus selle üle, siis tuli kohe esimene tagasilöök. Alustades sisestamist lähtekoha väljale, tekkis sinna rippmenüü võimalike valikutega, aga tehes sealt valiku ja see tabas sihtkoha välja, siis ei tehtud valikuid vaid sihtkoha väli tehti aktiivseks. Väike asi, aga kui harva kasutasin, siis sai unustatud ja uuesti mitu korda sisestatud. Nüüd ei tea, kas oli sellest abi, et mingi hetk tüütas see nii ära, et sai elronile kirjutatud sellest või parandasid nad selle ise ära, aga igaljuhul korda see sai.
Aga samas ma ka kiidaks nüüd seda sama lehte, sest kuigi elroni kodulehel on säilinud pdf lembus, siis avalehe võimaluste kaudu saab kõik vajaliku kiiresti ja lihtsalt ära teha. Esmane ongi rongi aegade vaatamine. Seda on mugav teha läbi sihtkoha ja lähtekoha valikute ja lisandunud on ka viimati valitud liinide valik, et ei pea igakord ühte ja sama liini sisestama. Vajadusel kui vajalikud rongiajad on leitud on mugav ja lihtne ka pilet osta, kas üheks korraks või pikemaks perioodiks. Ainuke, mis veel natuke häirib on minu jaoks liiga agressiivne oranž värv.
Lõpetuseks tahaks veel öelda, et nii palju kui ma olen tähele pannud, siis kasutussõbralikkuse poolest on kehvemal järjel just, kas riiklikul tasemel tehtud info süsteemid või siis kus puudub konkurents. Paistab, et kui on olemas konkurents, siis pikalt kehva süsteemiga vastu ei pea.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar